НОВИНИ

 

В света на химията

Малка снимка от Давам уроци по химия за 7 и 8 ми класВ понеделник (12. декември) седмокласниците имаха възможност да изживеят

един истински празник на химията. Актовата зала, макар и за час, се превърна в

лаборатория, където студенти от Шуменския университет демонстрираха част от

тайните на тази сложна, но съпътстваща цялото ни ежедневие наука. „Магьосниците”

оцветиха в червен цвят бели цветя, с които химиците „се обясняват в любов”,

запалиха течност със стъклена пръчка, демонстрираха как се получават реакцията „златен дъжд” и веществото „слонска паста за зъби”. А водещите презентираха на електронната дъска интересни факти за водата – най-разпространеното химично съединение. Във викторината участниците показаха, че вече са направили първите си успешни стъпки в овладяването на химическите знания. А най-активно включилите се в организирането на празника – авторите на есета и рисунки на тема „Химията – нашият живот, нашето бъдеще” – получиха своите награди.

           Есе: първо място – Гергана Валентинова (IX б клас), второ място – Боряна Еленкова (VII в клас), трето място – Севим Зекерие (IX в клас).

Рисунка: първо място – Валерия Пейчева (VII в клас), второ място – Анна Томова (VII а клас), трето място – Геновева Маринова (IX а клас).

Директорът на училището госпожа Тодорова поздрави всички участници и ги почерпи с шоколади, защото те вече правилно бяха отговорили във викторината, че захарта не е опасна за организма.

Празникът беше организиран във връзка с Международната година на химията, но се надяваме той да се превърне в традиция.

Химията – нашият живот, нашето бъдеще

Есе

            Какво е химията за нас? Можем ли да живеем без нея? Изобщо дали щяхме да съществуваме и да сме заобиколени сега от всички тези неща, които виждаме, използваме и притежаваме? Без химията всичко това би било невъзможно! Всичко наоколо е съставено от атоми на химични елементи и молекули на химични съединения. Дори планетата Земя наподобява огромен атом – чието ядро е ядрото на Земята заедно с нейната мантия; електронната обвивка – всичко, което ни заобикаля; а електроните – милиардите жители на нашата планета. Немислимо е съществуването на всички живи организми – хора, животни и растения без химията, защото тяхната най-малка основна градивна единица – клетката – е изградена благодарение на науката Химия. Клетката е съставена от химични съединения на различни химични елементи – все продукти на уникалната наука.

Преди да стане наука обаче, е съществувала само алхимията. В древността алхимици са я използвали за лекуване на болести, за превръщането на метали в злато и сребро и колкото и странно да звучи в наши дни – за получаване на еликсир за дълголетие. Това показва, че химията е позната на хората още от древността, но с течение на времето и усъвършенстване на знанията за нея, тя е вече разгадана наука. Изгражда живия организъм, използва се в почти всяка промишленост, служи за създаването на медикаменти и не бихме имали нито живот, нито пък бъдеще, ако не присъстваше навсякъде химията.

            Химията има един много важен дял, в който ние най-лесно я разпознаваме. Това е фармацията. В живота на хората, както в древността, така и в XXI век, има различни болести, с които обаче човек се справя, използвайки химия – чрез медикаменти. Химията е в основата на лекарствата, на антиоксидантите, на ваксините, създадени за предпазване от заразни болести като СПИН, шарка, хепатит, тетанус, детски паралич и други.

Химията в козметиката също е много важна. С нейна помощ се създават различни аромати парфюми и дезодоранти, кремове, поддържащи нашата младост, но не до степен еликсир за дълголетие, какъвто са искали да създадат в древността алхимиците.

Химическата промишленост също има своето широко разпространение. Къде щяхме да живеем? Какво биха представлявали домовете ни, ако не познавахме химията? За строителството им отново е необходима тя, защото е в основата и на цимента, и на теракота, както и на фаянсовите плочки и още много други строителни материали. А как биха изглеждали жилищата ни без стъклените прозорци, без алуминиевите дограми? Химията се е заела и с това, както спомага и за производството на керамика, порцелан, стъкло без чиито продукти не може да съществува една съвременна кухня. Ами почистването на тези уютни домове? Как бихме се справили с поддържането им, ако нямахме многообразие от химични препарати, които биват миещи и да не забравяме перилни, с които възвръщаме чистотата и свежестта на нашите дрехи. Битовата химия включва и производство на бои и лакове. Иначе как биха изглеждали нашите къщи, автомобили, дрехи? Те биха били еднообразни, едноцветни. Задавали ли сте си въпроса, че и електрическият ток, без който не можем, е пак тясно свързан с химията?

А дали жизнено важното за нас селско стопанство би могло да съществува без тази наука? Торове, с които наторяваме почвата с цел повишаване добива на реколтата, също включват химикали. А как да опазим овощните си градини например от вредители по растенията? Разбира се, отново използваме химия за направата на препарати за обезпаразитяване.                               

Представяте ли си живот без превозни средства? Аз лично не мога, защото те са заели толкова важно място в живота ни през последните векове. Как ще се придвижваме на далечни разстояния без масовите превозни средства? Но те не се придвижват с въздух, нали? Разбира се, че има специални горива, продукти на химията като безоловен бензин, нафта, газ, които са от съществено значение за транспорта. Химия е използвана и в самолетостроенето – използван е дуралуминий, лек алуминий, химичен елемент с широко разпространение в различни области.

            Нашите родители не могат да си представят сутрешна чаша кафе без вестник или почивните дни в компанията на хубава книга, списание. И дори да звучи малко странно, тук също присъства химия. Печатниците не биха произвеждали своите продукти без нея. А как всички тези списания, брошури, учебници са разнообразни с различни цветни илюстрации? Досещаме се вече, че пак химията „има пръст” в тази работа. Тя спомага наслагването на цветовете, което води до удивителни резултати. Сега сигурно никой не си дава сметка, но ако не бе тази наука, всички вестници, книги щяха да са просто черно-бели, еднообразни, неразкрили различните багрила, срещащи се натурално само в природата.

            В хранително-вкусовата промишленост пак присъства химията. Разкриваме я в сладкарската промишленост, в добива на хранителни продукти, за оцветяване и стабилизиране на вина, алкохолни и безалкохолни напитки.

            Вече наистина се убедихме, че в живота ни химията е постоянен наш спътник. Дори и в най-приятните моменти – на празниците – тя неотлъчно присъства. Уникалните и единствени, характерни само за българите, кукерски костюми също са плод на химичната обработка на кожите, от които са направени. Ами магията от десетки видове вина, с които се надпреварват майстори винари на Трифон Зарезан! А какво ще кажат младите хора за романтичната атмосфера на св. Валентин, предизвикана от ароматните свещи, например! Най-ярко използване на химия има в най-християнския за нас празник – Великден. Обаянието от цветове и химични методи за украса на яйцата би било немислимо без тази наука.

            Чрез тези аргументи си дадохме сметка, че химията изцяло ни заобикаля. Не можем да живеем без химия. Тя е нашият живот, нашето бъдеще. Дори в наши дни, когато има любов между двама души, хората казват: „Между тях има химия!” – „Срещата на два характера е като взаимодействието между две химически вещества: ако има реакция, и двете се трансформират.” /Карл Юнг/.

 

                                                               Гергана Валентинова

                                                                               СОУ „Йоан Екзарх Български”

                                                                               IX „б” клас